imageİş Ortaklarımız

Erste Securities Istanbul Menkul Değerler A.Ş.’nin yurtiçi piyasalarda emir iletimine aracılık faaliyeti kapsamında lehine faaliyet gösterdiği kurum Iş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’dir. 

Borsa Istanbul A.Ş. bünyesinde yer alan pay senedi ve diğer menkul kıymetlere yönelik olarak Erste Sercurities Istanbul Menkul Değerler A.Ş. (emir iletimine aracılık eden yatırım kuruluşu) ile Iş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (lehine faaliyet gösterilen yatırım kuruluşu) olarak iş birliğine gitmişlerdir. 

Emir iletimine aracılık faaliyeti kapsamında lehine faaliyet gösterilen yatırım kuruluşu olan Iş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bir Türkiye Iş Bankası A.Ş. iştirakidir. 1996 yılında Türkiye Iş Bankası A.Ş. tarafından kurulan Iş Yatırım; yerli-yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılara, geleneksel alım-satım aracılığının yanı sıra; Kurumsal Finansman, Yatırım Danışmanlığı, Portföy Yönetimi ve Aracılık hizmetleri sunmaktadır.

1974 yılında Türkiye’de ilk Menkul Kıymetler birimini kuran ve birçok ilki gerçekleştiren Iş Bankası tarafından 1996 yılında kurulan Iş Yatırım, ana hissedarından devraldığı sermaye piyasalarını geliştirme geleneğine sahip bir şirkettir. Piyasalara çok sayıda ürün sunan Iş Yatırım, geniş yerli-yabancı kurumsal ve bireysel yatırımcı tabanıyla arz ve talebin kesişme noktasında yeralıyor. 2007 yılında halka açılan Iş Yatırım, güçlü ortaklık yapısıyla hissedarlarına ve yatırımcılarına güven veren Türkiye’nin en büyük aracı kurumudur.

5,4 milyar TL aktif büyüklüğü ile sektörünün toplam aktif büyüklüğünün yaklaşık 1/3’ini temsil eden Iş Yatırım, 2014 yılında 62,9 milyon TL konsolide net kâr elde etmiştir.


“Gedik Yatırım, faaliyet göstermeye başladığı 1991 yılından bu yana kaliteli, kapsamlı ve yaygın hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem vererek güvenilirlik, işlem hacmi ve yaygın çalışma  konularında Sermaye Piyasalarının önde gelen yatırım kuruluşlarından biridir.  
Türkiye’nin gelişip büyümesinde sermaye piyasalarının önemine inanan Gedik Yatırım, halka açık bir yatırım kuruluşudur.
310 çalışanı, Türkiye çapındaki 28 şubesi, tümü acentesi olan Fibabanka Şubeleri ve stratejik işbirliği içerisinde olduğu tüm PTT işyerleri ile banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en yaygın çalışan kuruluştur. PTT ile gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde tasarruf sahipleri, PTT Merkezlerinden de hesap açmak üzere gerekli evraklara ulaşabilmekte, doldurdukları evrakları ücretsiz olarak gönderebilmekte ve para işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilmektedirler.
Gedik Yatırım, 2015 yılını, BİST Hisse Senetleri piyasasında %6,9’luk pazar payıyla banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında pazar payı lideri, Kaldıraçlı Alım Satım işlemlerinde de %8.25 pazar payı ile bütün yatırım kuruluşları arasında ikinci olarak tamamladı.  
2015 yılsonu konsolide finansal verilere göre, Gedik Yatırım’ın aktif büyüklüğü 592 milyon TL, özsermaye büyüklüğü ise 116 milyon TL seviyesinde bulunuyor.”

<